MİMAR SİNAN OLMASAYDI AYASOFYA OLMAZDI

Yedikıta dergisinin yeni sayısı yayınlandı. Dikkat çekici bir kapakla yayınlanan derginin zengin içeriği de göze çarpıyor.
7kita56
Mimar Sinan olmasaydı Ayasofya olmazdı.
Ayasofya’nın kubbesi Mimar Sinan’ın eseri mi?
Prof. Dr. Suphi Saatçi, Yedikıta dergisine yaptığı açıklamada,Ayasofya’nın kubbesinin Mimar Sinan’ın eseri olabileceği iddiasında bulunarak, “Mimar Sinan olmasaydı günümüzde Ayasofya olmazdı.” dedi.
Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi, Nisan sayısında Mimar Sinan’ın yapıları ve hayatı üzerinde araştırmalarıyla tanınan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Suphi Saatçi ile yapılan röportajı kapağına taşıdı. “Mimar Sinan olmasaydı Ayasofya olmazdı” başlığı ile verilen röportajda Mimar Sinan’ın yapıları ve hayatı ile ilgili önemli bilgilere yer verildi.
Mimar Sinan’ın mimari yönünün dışında mühendislik tarafının da çok güçlü olduğunu yer hareketlerini ve yer fiziğini çok iyi bilen bir kişi olduğunun belirten Prof. Dr. Saatçi, “Aksi takdirde mimarlıkta başarılı olamazdı. Mimar Sinan sadece mimar değildi, çinicisini de, vitraycısını da hattatını da yönlendiren bir yeteneğe sahipti.” diye konuştu.
Sinan Bir Osmanlı Dehası
Mimar Sinan’ın etnik kimliğinin tartışılması gibi bir tartışmanın yanlış olduğunu anlatan Prof. Dr. Suphi Saatçi, “Mimar Sinan bir Osmanlı dehası olduğunu söylüyorum. Çünkü onu Osmanlı yetiştirmiş. Devşirmiş, okutmuş ve büyük çapta mimar yapmış…Bir çocuğu alıyor, etnik kimliğine bakmadan ‘Sinan’ yapıyor. Bundan daha muhteşem, bundan daha ön yargısız bir yönetim var mı? Osmanlı’nın en güçlü yanlarından birisi, insanları çok iyi kazanmak ve yetiştirmekti.” şeklinde konuştu.
“Ayasofya’nın Kubbesi Sinan’ın İşi”
Ayasofya kubbesinin Mimar Sinan’ın kubbesine benzediğini söyleyen Prof. Dr. Suphi Saatçi önemli bir iddiada bulundu:
“Dikkatli bakıldığında Ayasofya’nın kubbesi Mimar Sinan’ın kubbelerine benziyor. Çünkü bu Ayasofya o bildiğimiz Ayasofya değil. İlk ahşap olarak yapılmış, sonra yanmış yeniden yapılmış. O da depremle yıkılmış. Bizim gördüğümüz en son şeklidir. Mimar Sinan olmasaydı günümüzde Ayasofya da olmazdı. Onun restorasyonu sayesinde, arkadan masif payandalar, sonrasında kalın iki tane minare, hatta belki de bu kubbe de Sinan’ın işidir diye düşünüyorum.”
Diyarbakır ve Bir Kermes
Yedikıta dergisinde yine Diyarbakır ile ilgili ilginç ve bir o kadar da önemli bilgilerin verildiği“Peygamberler ve Sahabiler şehri Diyar-ı Bekir” başlıklı bir yazıya yer verilmiş. Fatih Oktay’ın kaleme aldığı makale dikkat çekici kaynak bilgiler sunuyor. Derginin“Diyarbakır’da Bir Osmanlı Kermesi” konulu bu ayki ekine paralel olarak hazırlanan yazıda bünyesinde en fazla sahabe bulunduran üçüncü şehir olduğuna dikkat çekilmiş.
Yedikıta dergisinde ayrıca, Robert Koleji’nin Amerikalı misyonerler tarafından Rumeli Hisarı üstünde nasıl kurulduğunu anlatan Doç. Dr. Mustafa Gündüz’ün kaleme aldığı makale “Robert Koleji’nin İlginç Kuruluş Öyküsü”, başlığıyla verilmiş. Doç. Dr. Mustafa Güler’in “Haremeyn HizmetkârlarıMemluklular” başlıklı makalesi, Dr. Abdülhamit Avşar’ın Hazar Denizi Bakü açıklarında bulunan Nargin Adası’ndaki dramı anlatan “Nargin Adası’ndaki Esir Türkler”başlıklı yazısı ilgiyle okunacak makaleler arasında yer alıyor.
Yedikıta Dergisi, Nisan 2013 sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir