Araç çubuğuna atla

Çin-İsrail İlişkileri

Çin ve İsrail  tesis yenilemede önemli mesafe katetti.

İsrail Savunma yetkililerinin, Hutchison Water’ın önemli tuzdan arındırma tesisini inşa etmesinin hassas bölgeleri tehlikeye atabileceği konusunda uyardıkları bildirildi.

İsrail Enerji Bakanlığı, endişelerin asılsız olduğunu söyledi.

22 Kasım 2018’de Tel Aviv’in güneyinde bulunan Sorek Tuzdan Arındırma Tesisi. (Isaac Harari / Flash90) 

Şu anda hükümetin ihalelerinin büyük bir yeni tuzdan arındırma tesisi kurma işleminin son aşamasında olan bir şirket, daha önce Çin merkezli mülkiyeti nedeniyle Cuma günkü bir rapora göre güvenlik endişesi olarak işaretlendi.

Enerji Bakanlığı Ağustos ayının sonunda, seçimlerini iki yükleniciye düşürdüğünü duyurdu.

Bunlar; IDE Technologies Ltd. ve Hong Kong merkezli holding şirketi CK Hutchison Holdings’in bir yan kuruluşu olan Hutchison Water International firmalarıdır.

Ancak, Savunma Kurulumu Güvenlik Direktörü Haaretz’e göre, Nir Ben-Moshe, Enerji Bakanlığı’na daha önce Çin mülkiyeti nedeniyle Hutchison’a olan güçlü itirazını ifade eden bir mektup göndermiştir.

Yıllık yaklaşık 200 milyon metreküp su üretmesi beklenen tesisin, Palmachim hava üssünün yanında ve bölgedeki bir nükleer araştırma tesisi olan Nahal Sorek için yapılması planlanıyor.

Ayrıca, İsrail, Washington ve özellikle Trump yönetimi ile olan çekişmeli ilişkileri nedeniyle Çin ile büyük altyapı projeleri imzalamama baskısı altındadır.

Sorek Tuzdan Arındırma Tesisi, 22 Kasım 2018. (Isaac Harari / Flash90)

 

İsrail, konuyla ilgili kabine toplantılarına rağmen, İsrail ekonomisine yabancı yatırımı izlemek için bir gözetim organı kuracak olan Washington’a henüz bir söz vermedi.

Finansal günlük raporda Mayıs raporunda, Marker, kalıcı bir gözetim organı kurmak yerine, yetkililerin davaların bireysel olarak ele alınmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Enerji Bakanlığı, iki ay önce Savunma Bakanlığına bir yanıt gönderdiğini ve bunun üzerine Hutchison Water’ın yalnızca dolaylı olarak bir Hong Kong şirketine ait olan İsrailli bir operasyon olduğunu açıkladığını söyledi.

Bakanlık, Hutchison Water’ın zaten Sorek’te planlanan bölgeye benzer bir su arıtma tesisi işlettiğini belirtti.

“Bakanlık, Hutchison grubunun yeni ihaleye katılımının, şirketin ülkedeki mevcut operasyonlarından nasıl farklı olduğunu görmüyor” dedi.

“Bunun yanı sıra, bize gönderilen gizli bir mektubun gazetelere giden yolu bulduğuna dikkatimizi çekiyoruz.”

Çin ve İsrail son yıllarda ticaret ve ticaret ilişkilerini hızlandırdılar ve serbest ticaret görüşmeleri başlattılar.

Çin firmaları, 2014’te yerel gıda devi Tnuva’nın devralınması da dâhil olmak üzere İsrail’de önemli adımlar attı ve kilit Hayfa ve Aşdod limanlarını yönetme anlaşmaları yaptı.

Bununla birlikte, üst düzey güvenlik yetkilileri, Çin’in İsrail’in altyapısına dâhil olmalarına ilişkin alarm zilleri çaldıklarını, güvenlik riski taşıdıklarını ve ABD ile bağları tehlikeye atabileceklerini söyledi.

Shin Bet’in başı Nadav Argaman, 6 Kasım 2018’de yapılan Knesset Savunma ve Dışişleri Komitesi toplantısına katıldı. (Hadas Parush / Flash90)

Shin Bet’in başı Nadav Argaman, 6 Kasım 2018’de yapılan Knesset Savunma ve Dışişleri Komitesi toplantısına katıldı. (Hadas Parush / Flash90)

Ocak ayında Shin Bet güvenlik servisinin başı, İsrail’e yapılan büyük Çin yatırımlarının ulusal güvenlik için tehlike oluşturabileceği konusunda uyardı .

Nadav Argaman, Tel Aviv Üniversitesi’ndeki kapalı bir konuşmada “İsrail’deki Çin etkisi, stratejik altyapı ve büyük şirketlere yapılan yatırımlar açısından özellikle tehlikelidir” dedi.

Argaman’ın sözlerinin ardından, Pekin’in Kudüs’ten konumu hakkında açıklamalarda bulunduğu bildirildi .

Argaman’ın ABD Enerji Bakanı Vekili Dan Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile görüşmelerde bulunmak üzere görüşmeleri için İsrail’i ziyaret eden Dan Brouillette’nin uyarıldı.

Bundan bir hafta sonra, İsrail, Çin yatırımları için sıkı tarama prosedürleri uygulamadığı sürece, iki müttefik arasında istihbarat paylaşımının tehdit edilebileceği konusunda uyardı.

Brouillette, İsrail’i, İsrail’in ABD’de istihbarat paylaşımını tehlikeye sokabilecek zayıflıklara karşı korumak amacıyla dış yatırımı izlemek için “saldırgan adımlar atmaya” teşvik etti.

Brouillette gazetecilere verdiği demeçte, “Tehdidin her gün arttığını biliyoruz” dedi. “Tecrübelerimizi Çin ile paylaşacağız ve insanlara Çin’den, özellikle de belirli şirketlerden çıkan bazı faaliyetlerle ilgili endişelerimiz olduğunu bildireceğiz.”

Enerji Bakanı Yuval Steinitz, ön plan ve ABD Enerji Bakanı Yardımcısı Dan Brouillette, 16 Ocak 2019’da Kudüs’teki bir toplantıda. (Enerji Bakanlığı)

İsrail basında çıkan haberlere göre, Çin’in ulusal güvenlik için kritik önem taşıyan sektörlere katılımının artması, Maliye Bakanlığı’nın 2016 ve 2017 yıllarında sigorta şirketleri Clal ve Phoenix’i satın alma anlaşmaları yapmalarına yol açtı.

Argaman’ın bu kararlara dâhil olduğu bildirildi.

Maliye Bakanlığı’na göre , İsrail’in altıncı tesisi olan yeni tesis tamamlandığında, İsrail’de her yıl yaklaşık 200 milyon metreküp su ya da her yıl İsrail’de tüketilen ev ve belediye suyunun beşte birini sağlayacak.

İnşaat 2020’de başlayacak ve 2023’te su üretimi, o sırada zaten tuzdan arındırmada dünya lideri olan İsrail, içme suyunun yüzde 85’ini denizden tamamen çekecek.

 

Çin-İsrail İlişkileri” için bir yorum

  • Nisan 23, 2020 tarihinde, saat 8:53 pm
    Permalink

    Merely wanna comment on few general things, The website style is perfect, the written content is rattling wonderful : D.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir